Haber

Çin: ABD Ticaretinde Tek Taraflılık ve Korumacılık Küresel Endüstriye ve Tedarik Zincirlerine Zarar Veriyor

PEKİN, 18 Aralık (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’deki tek taraflı ticaret ve korumacılığın çok taraflı ticaret sisteminden sapmaya yol açarak ekonomik yasaları ve piyasa kurallarını ihlal ettiğini ve küresel endüstri ile tedarik zincirlerinin istikrarını etkilediğini söyledi.

Çin bu açıklamayı Cumartesi günü, Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) bu hafta başlarında düzenlenen Amerika Birleşik Devletleri 15. Ticaret Politikası İncelemesi ile ilgili bir basın sorusuna yanıt olarak yaptı.

İnceleme sırasında Çin, büyük ölçekli ayrımcı sübvansiyonlar getirmek, ABD Ticaret Kanunu’nun 301. bölümü uyarınca tek taraflı olarak büyük ve yüksek tarifeler uygulamak ve ihracat kontrol önlemlerini kötüye kullanmak gibi ABD uygulamalarıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Bakanlık ayrıca DTÖ kurallarına göre ABD’ye 312 yazılı soru yönelttiğini bildirdi.

İncelemede, Avrupa Birliği, Japonya ve Kanada dahil olmak üzere diğer DTÖ üyeleri de ilgili ABD ticaret politikalarının çok taraflı ticaret sistemi üzerindeki sistemik etkisine ilişkin endişelerini dile getirdi.

DTÖ’nün üç işlevinden biri olan ticaret politikası incelemesi, DTÖ üyelerinin haklarını kullanmaları ve ekonomik ve ticari kaygıları hakkında konuşmaları için değerli bir platform olarak biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu